כל מה שרצית לדעת על פילאטיס מכשירים ועוד

After ten sessions, you’ll FEEL a difference, after twenty sessions, you’ll SEE a difference, and after thirty sessions, you’ll have a NEW BODY. – Joseph Pilates

פילאטיס הינה מערכת אימונים מרתקת של גוף-נפש המשלבת פילוסופיות מזרח ומערב. שיטת פילאטיס משפרת ומחנכת למודעות גוף, יציבה, גמישות, חיזוק, קואורדינציה, חיוניות ויעילות תנועתית. מעבר להקלה על מתחים פיזיים ורגשיים, תרגול פילאטיס יכול לעזור בהפגת כאבים כרוניים, העלאת רמת האנרגיה ופעילות יעילה של האברים הפנימיים.

הגדלת נפח הריאות ומחזור הדם באמצעות נשימה עמוקה ובריאה הוא היתרון העיקרי. כח וגמישות של שרירי הליבה ושרירי הגב, קואורדינציה שרירית ומנטלית – הם מרכיבי מפתח בתוכנית פילאטיס יעילה. יציבה, שיווי משקל, כוח הליבה משתפרים באיכותם בזכות התרגול. צפיפות העצם ובריאות המפרקים משתפרות כמו גם השמירה על עמוד שדרה בריא וגמיש. שיטת הפילאטיס מלמדת איזון ובקרה של הגוף, תכונה הגולשת לתחומי חיים נוספים.
זוהי מערכת בטוחה של תרגילים נבונים על מזרן או מכשירים, אשר יכולה לשנות באופן דרמטי איך אדם מרגיש ונראה. פילאטיס יכול להיות מותאם לכל אחד, בכל מצב, ובכל גיל!

מה זה פילאטיס מכשירים?

מיטת הפילאטיס היא המכשיר הכי פופולארי של פילאטיס מכשירים. זוהי מיטה שטוחה שמחליקה קדימה ואחורה וההתנגדות משתנה ע”פ שינוי מספר הקפיצים.

קאדילק הוא שולחן ארוך עם קפיצים בכל צד ובאר המחובר אל הקפיצים. הרבה תרגילים טיפוליים ניתנים לביצוע בעזרת מכשיר זה. כסא הוא כלי נוח וורסטילי הניתן לשימוש בבית ובסטודיו.

חבית מטרתה הראשית היא מתיחה של הגוף, אך ישנם תרגילים רבים שאפשר לבצע בעזרת החבית.

פילאטיס רצפה \ מזרן

שיעור פילאטיס רצפה מורכב ממגוון של 34 תרגילים, ובנוי כך שכל קבוצות השרירים פועלות להשגת גוף פעיל וחיוני. התרגילים נועדו לפתח את הקוארדינציה: שילוב של פעולת המוח החושב, עם פעולת השרירים.
זוהי מערכת בטוחה של תרגילים נבונים, אשר יכולה לשנות באופן דרמטי איך אדם מרגיש ונראה. פילאטיס יכול להיות מותאם לכל אחד, בכל מצב, ובכל גיל!

שימת לב היא אלמנט מרכזי בפילאטיס. כשנושפים, מכווצים את שרירי הליבה (שרירי הבטן, הגב והירכיים). בעזרת חזרה על התרגילים אנחנו מזככים את המנח הנכון, ומחזירים את הגוף לפעולתו התקינה.
בעזרת תמיכת הרצפה, משקל הגוף ומתיחה כנגד רצועות, אנחנו מפתחים מודעות לגוף, משפרים את היציבה ומחזקים את השרירים.
באימון פילאטיס רצפה, המתרגלים הם אלה שקובעים עד כמה הם יאתגרו את שריריהם, מה תהיה עוצמת העבודה, מהירותה, ורמת הדיוק שלה.

האם פילאטיס יעזור לי להוריד במשקל?

אם את רוצה לרדת במשקל, חשוב מאד לבנות דיאטה ותזונה מתאימים. אנו ממליצים בחום לשלב ביקור אצל תזונאי עם אימוני הפילאטיס כדי לסמן יעדים ספציפיים ולהגיע לתוצאות הרצויות.
פילאטיס זו שיטה מגוונת המשלבת פעילות גופנית אירובית ואנאירובית ואפשר להשוות אותה לאימון כוח. אימון פילאטיס יעלה את הדופק יחמם את הגוף ויכיר לך שרירים שלא ידעת שקיימים.
הפילאטיס משנה את הגוף וזה לא יוצא דופן שמתאמנים יורדים מידה בבגדים, אפילו אם המשקל נשאר כשהיה.

מה זה ג’ירוטוניק?

ג’ירוטוניק הוא תרגול תנועתי דומה ליוגה או פילאטיס העושה שימוש במכשירים מיוחדים. השיטה פותחה ע”י ג’וליו הורבאט והיא משלבת אלמנטים מעולם הבלט, שחייה, אומניות לחימה ויוגה. תנועות הג’ירוטוניק זורמות מאוד ויש עבודה רבה על עמוד השדרה. תרגילים אלו עובדים בשלושה מימדים כך שדרושה קורדינציה המאתגרת את מערכת העצבים. כמו כן שמים דגש על פתיחת בית החזה והכתפיים.

מהם היתרונות של הפילאטיס?

התרגול משלב חיזוק והרפייה, הקלת העומס על עמוד השדרה והמפרקים ע”י תיקון חוסר איזון בשרירים הנגרם בקבות מתח ותנועות לא נכונות. בעזרת הפילאטיס תגלו מחדש את תנועות הגוף הטבעיות ותהנו מכל היתרונות הבאים:
1. מנח גוף נכון – מנח נכון מאזן את השלד כך שהשרירים נמצאים באורכם האידיאלי ללא מתח. כשהגוף נמצא במנח לא נכון נוצר עומס על השרירים, הרצועות והמפרקים. מצב כזה גורם לגוף לירידה ביכולת להתמודד עם כח הכבידה, דבר הגורם לכאבים. הפילאטיס נותן למתרגל את ההזדמנות ללמוד כיצד ליצור מנח נכון ובכך לאפשר לשרירים עבודה נכונה.
כשמתרגלים יש תמיד לשאוף ליישור נכון של הגוף מפני שתהיה לכך השפעה ישירה על אפקטיביות התרגול. השתמשו במראה, אם יש, כדי לבדוק את מצבכם וכדי לפתח יכולת לבחון את תנועות הגוף. בדקו שכפות הרגליים בקו אחד עם הברכיים והיריכיים, הכתפיים מאוזנות והמותניים ארוכים. בתרגול על מזרן השתמשו במזרן כדי למצוא את המרכז שלכם וכעזר למדידת מרחקים.

יתרונות למנח גוף נכון:
השפעת כח הכבידה על עמוד השדרה והמפרקים יירד בכל יום, בין אם אתם זזים או במנוחה.
הסיכון לפציעות פוחת כשהגוף נמצא במנח גוף נכון, במיוחד בתרגול יותר מאתגר ודינאמי.
תראו שיפור ניכר ביציבה, באיך שאתם נושאים את גופכם ותראו תוצאות יומיומיות בעזרת מודעות למצב הגוף.

2. חיזוק – פילאטיס זה דרך נהדרת לחזק את הגוף כי אין צורך בשום ציוד מיוחד. בעזרת משקל הגוף תיווצר התנגדות שבונה שרירים ומחטבת. האימון יהיה אפקטיבי בהתאם למאמץ שתשקיעו בו. ככל שהזמן יעבור תשימו לב שהשרירים מתחטבים ומקבלים צורה יותר מפוסלת, ויחד עם זאת תרגישו חזקים ואנרגטיים.
פילאטיס מחזק את כל הגוף בעזרת יחס שווה לכל קבוצת שרירים בשילוב עם תנועות דינאמיות וסטאטיות. שום חלק בגוף אינו מוזנח. תעבדו בכל התנוחות כולל ישיבה, שכיבה ועמידה. שרירי הגוף יהיו בעבודה מתמדת מכל הכיוונים דבר המאפשר חיזוק עמוק מבלי להשתמש במשקולות.

יתרונות לחיזוק הגוף:
ירידת הסבירות לכאבים במפרקים ובשרירים וכמו כן בפציעות מפני שהיציבה שלכם תשתפר.
האצה בחילוף החומרים ע”י בניית שרירים שיאפשרו שריפת קלוריות גם כשהגוף אינו במאמץ.
התמדה בתרגול פילאטיס תגרום להורדה בלחץ הדם ורמת הכולסטרול
הפילאטיס בונה את הכח מהפנים כלפי חוץ, משרירי הליבה העמוקים, כך שהם תומכים בגוף בזמן תנועה, כלפי חוץ אל הגפיים.
מפחית מתח ועומס בגוף כתוצאה משרירי ליבה חזקים, כך שתרגישו יותר חופשיים לעבודה מאומצת והשגת תוצאות.

3. גמישות – כולנו רוצים להיות חזקים, אך חייב להיות איזון בין חוזק וגמישות. פילאטיס הוא התרגול המושלם כדי להשיג את האיזון הזה. שרירים מתוחים מעכבים את התנועתיות ויכולים ליצור עומס וכאבים. הגמישות הכרחית לכושר הגופני ולחיוניות הגוף. היא מאפשרת מרחב תנועה רחב יותר במפרקים ושומרת על איכותם לאורך השנים.
בפילאטיס ישנה יותר עבודה על מתיחה דינאמית מאשר סטאטית בעזרת כניסה ויציאה חוזרות מהמתיחה. השרירים מתחממים ומגיבים טוב לסוג זה של עבודה. ככל שתעמיקו בתרגול תגלו מבחר רחב של תנועות המשפחות את הגמישות.

יתרונות לגמישות:
כשגמישים אין מתח בשרירים והתנועה זורמת ללא התנגדות.
היציבה תשתפר בעקבות החזקה נכונה של השרירים.
כשגמישים השרירים עובדים בצורה נכונה יותר, דבר המיטיב עם זרימת הדם ומעניק אנרגיה.
המפרקים ישארו בריאים ככל שתתבגרו אם תהיו גמישים.

4. עיצוב וחיטוב – עבור רוב האנשים, טונוס השרירים חלש בזמן מנוחה. שרירים מגיבים מהר לתרגול רציף וכבר לאחר כמה שבועות תשימו לב לחיטוב השרירים ותראו את גופכם משתנה. הפילאטיס משתמש במשקל הגוף כדי ליצור התנגדות על מנת לעצב את השרירים וליצור עבודה בכל חלקי הגוף.

לדוגמא, בתרגול שרירי הבטן אל תחשבו רק על שרירי המרכז והבטן והיו מודעים להארכת הגפיים, הרמת עצמות הישיבה וחיבור הכתפיים. אם תשלבו פילאטיס עם תזונה נכונה לשריפת שומן תראו שינוי בטונוס השרירים והם יהפכו יותר מוגדרים.

יתרונות לעיצוב הגוף:
פיתוח השרירים, פיסול המותניים והכתפיים וחיטוב שרירי הבטן, הזרועות, היריכיים והישבן.
שינוי צורתו הכללית של הגוף בעת תרגול פילאטיס קבוע. בעזרת עבודה תראו שרירי גוף מעוצבים ומוארכים.

5. סיבולת – פילאטיס מפתח סיבולת בתוך תרגיל בודד וגם לאורך האימון כולו. עובד על יכולת הריכוז כדי לפתח את השניים – סיבולת תגיע קודם מתוך כח מנטלי ולכן נדרשת נחישות והתמדה. דמיינו את ההצלחה שלכם וכיצד אתם הופכים חזקים יותר, גם כשהתרגילים מאתגרים.
יש לתרגל פילאטיס ברצף ללא הפסקות, כמו רצף כראוגרפי של תנועות. בהתחלה ייתכן וידרשו הפסקות כדי ליצור רצף של תנועות. השרירים שלכם יתחילו להתעייף לאחר מספר חזרות, אך עלייכם להישאר מפוקסים כדי להשלים את התרגיל. במשך הזמן התאמנו על השלמת רצף ללא הפסקה.

יתרונות בפיתוח סיבולת:
פילאטיס מפתח סיבולת פיזית ומנטלית.
שיפור בריכוז כתוצאה ממאמץ לסיים רצף מסויים, תרגיל או חזרה.

6. הפגת מתחים – סטרס הוא אחד הגורמים השליליים של החיים המודרנים, הוא משפיע על המצב הפיזי והמנטלי כמו כל מחלה אחרת. תרגול קבוע הינו התרופה הטובה ביותר לסטרס. פילאטיס שם דגש על נשימה מודעת ועמוקה המעצימה תחושת רגיעה בגוף ובנפש. כמו כן ישנה עבודה קבועה על יציבה: גוף ונפש יציבים וחסרי מתח וכאבים יוצרים תודעה רגועה.

יתרונות להפגת מתחים:
בעקבות הרגעת השרירים שוררת תחושת רוגע ושלווה בזמן תרגול פילאטיס. פילאטיס משחרר אנדופינים, אשר באופן טבעי יוצרים גוף נפש ותודעה רגועים.
השינה שלך תשתפר בעת תרגול פילאטיס קבוע.

 

כיצד פילאטיס עוזר ליציבה?

כולנו רוצים יציבה טובה, כל האמהות מעירות לילדים שלהם על היציבה, וזה נראה כמעט בלתי אפשרי בחיי המשרד המודרנים. אך יש תקווה. פילאטיס נוצר על מנת לחזק, למתוח וליישר. ראשית תחזקו את שרירי הבטן והשרירים סביב עמוד השדרה, ובכך תעניקו לעמוד השדרה את התמיכה לה הוא זקוק. אז תמתחו את הכתפיים, חזה ופלג גב עליון, תפתחו את הכתפיים שנוטות להישמט פנימה, תמצאו מרווה לאורך החזה, ואז תלמדו את גופכם לעמוד בצורה בריאה ומאוזנת בעזרת הכלים והכח שצברתם בתרגולים וכך תגיעו ליציבה נהדרת.

האם פילאטיס עוזר מבחינה כירופרקטית?

מדוע הכירופרכט שלח אותך לפילאטיס??? כי זה עובד!
גוף חזק מסתגל לשינויים, לעומת גוף חלש שלא מסתגל לשינויים.
לעיתים קרובת אנשים הנמצאים שעות רבות במשרד מתלוננים על כאבי גב וצוואר, בעיות הניתן לפתור בעזרת מתיחה נכונה וחיזוק עדין של הצוואר והגב.

מה ההבדל בין יוגה ופילאטיס?

יוגה ופילאטיס שונים זה מזה אך משלימים זה את זה. תרגול פילאטיס יכול להעניק כוח וגמישות שיעזרו לתרגול היוגה.
היוגה היא תנועה שמבוססת על ערכים רוחניים הכוללת נשימה, מדיטציה, מנטרות, מתיחות ושליטה בתודעה. ישנם סוגים רבים של יוגה.

פילאטיס היא תנועה המבוססת על תרגול ומשתמשת בנשימה, מתיחות ושליטה עדינה בגוף תוך שימוש בתודעה. פילאטיס מתמקד בשרירים הבטניים וחיזוק המפרקים. יש דגש רב עם אנטומיה ולמידה של השרירים השונים על מנת לחזק את מפרק הירך, כתפיים ועמוד שדרה. פילאטיס משתמש ברעיון של יציבות ותנועתיות כדי ללמד את המתרגלים כיצד להמנע מפציעות, גם כשהם עושים פעולות מורכבות (כמו בלט וגלישה).

מה ללבוש?

לרוב הלבוש הוא פשוט ונוח. יש לשים לב שהוא אינו חושפני מדי ומאפשר למורה לראות את תנועות הגוף. עדיף להשאיר תכשיטים מינימאלים על מנת לא להפריע בתרגול. בנוסף אנא המנעו משימוש מרובה בבושם או דיאודורנט על מנת להתחשב בשאר המתאמנים.

מה ההבדל בין פילאטיס קלאסי לפילאטיס עכשווי?

לפילאטיס המודרני ישנן שתי קבוצות עיקריות: פילאטיס קלאסי ופילאטיס עכשווי.
פילאטיס קלאסי קרוב כמה שאפשר לעבודתו המקורית של ג’וזף פילאטיס מבחינת התרגול וסדר התרגילים. כמו כן ההבדל הוא גם במיקום האגן בתרגול על מזרן. בפילאטיס הקלאסי כאשר שוכבים על הגב, הגב התחתון יהיה צמוד ככל האפשר למזרן.
פילאטיס עכשווי מתבסס על עבודתו של פילאטיס אך עבר מודרניזציה ע”י התאמה למחקרים עכשוויים. רבים מהתרגילים נשארו כשהיו, אך ישנם תרגילים חדשים שנוספו ווריאציות נוספות המאפשרים למשתקמים ולמורים גיוון רב. פילאטיס עכשווי תומך בגישת ה”אגן הטבעי” המאפשר מרווח בין הגב התחתון למזרן בעת שכיבה על הגב.

האם פילאטיס מתאים גם לגברים?

בטח! פילאטיס פותח בתחילת המאה עשרים על ידי מתאגרף ומרים משקולות בשם ג’וזף פילאטיס. השיטה פותחה במקור כדי לאמן אתלטים ולשקם פציעות לוחמים.
פילאטיס יכול להשלים את האימון שלך ויהפוך אותו ליותר אפקטיבי, בין אם אתה רץ, נוסע על אופניים או מרים משקולות.