רוני פרידמן – פראנה נטארז’

רוני פרידמן מתרגלת יוגה משנת 2000 ומדיטציה משנת 1991. תלמידתו של שמעון בן אבי (מכמורת), ואסיסטנטית בקורס להכשרת מורים בהנחייתו.
תלמידתה של נעה בלאס למדיטציה ולעבודה עם הצ’אקרות.
מייסדת סטודיו נעים ,מפיקת התוכן של “יוגה ערבה” .
כיום מלמדת יוגה בביתה בבת שלמה ובסדנאות ברחבי הארץ והעולם, מטפלת בעזרת מדיטציה ומעבירה סדנאות “דרך האמן”.

פראנה נטאראז’

הסדרה פותחה במהלך שנים של תרגול ומשלבת תנוחות משלושת סדרות האשטנגה הראשונות, עם עקרונות מזרמים שונים: הזרימה של הויניאסה, האיזון והמנוחה מתוך השיבננדה, וריאציות מתוך הסדרות של מת’יו סוויני ועוד.

את הסדרה הרכבתי במהלך שנים של תרגול יומיומי. התחלתי מתוך האשטנגה, אך מהר מאוד גיליתי שסדרות האשטנגה לא תמיד מתאימות לי וכי יש ימים בהם אין בי את הלהט הדרוש לסדרת אשטנגה מלאה.
בימים אלה רציתי לתרגל תרגול מעמיק, שיאפשר לי ליצור מגע עם תנוחות מאתגרות מהסדרה השלישית, מבלי לבנות את החום והלהט של ריבוי המעברים (ויניאסות), שקיים בסדרות האשטאנגה. תרגול שיזמין אותי לתשומת לב מרבית (קצת כמו להלך על חבל…) , המובל על ידי זרימת הנשימה וזרימת האנרגיה בגוף (הפראנה) ומשלב בתוכו גם מוטיבים של הרפיה בין התנוחות והתבוננות בשינויים בקצב הפעימה הפנימית שבנו, פעימת הלב.

לסדרה קראתי “פראנה נטאראז” כי היא משלבת בתוכה זרימה של אנרגיה (פראנה) בשילוב עם תרגול, שהוא על גבול הריקוד (נטאראז’) – נשימת הרקדן.

כמי שעוסקת ביוגה כעשור וחצי ובמחול ב30 השנים האחרונות, ליקטתי במשך שנים את התנוחות והנחתי אותן אחת אחרי השנייה בצורה שתיצור בי את התשוקה לקום ולתרגל אותן כל בוקר מחדש.

אורך תרגול הסדרה המלאה הוא כשעתיים ורבע, ולכן בזמן שיעור של שעה וחצי- נתרגל בכל פעם חלקים שונים מהסדרה המלאה.