ויניאסה יוגה

ויניאסה יוגה הוא מושג רחב המתייחס לתרגולים דינאמיים ברובם. המילה ויניאסה משמעותה סינכרון תנועה ונשימה. כלומר, המורה ינחה את התלמיד לעבור מתנוחה לתנוחה תוך כדי הכנסה והוצאת אוויר מכוונת.

ויניאסה יוגה הינו אימון המשוחרר מהיצמדות לאסכולת תרגול מסויימת ומציע עבודה עם רצפים משתנים של תנוחות. הוא מבוסס על עיקרון המיזוג בין התנועה לנשימה ויש בו ממד של חופש והרפתקה. השימוש באבני הבניין של שפת היוגה – תנוחה, שהייה, תשומת לב, חתירה לשקט והבנת עיקרון הרצף, יוצר משמעות חדשה והקשרים מעניינים.

בסטודיו נעים מתרגלים שיעורי ויניאסה, ין יוגה, פאוור יוגה, ג’יוואמוקטי, קונדוליני, איינגר, שאדו יוגה, אשטנגה וכמובן גם יש שיעורי יוגה אונליין בזום. כולם תרגולים דינאמיים ברמות אינטנסיביות משתנות.

ממה מורכב רצף ויניאסה

סגנון הויניאסה משתנה, ישנם תרגולים איטיים ומעמיקים וישנם תרגולים מהירים ומאתגרים. השהייה בתנוחה יכולה להיות ארוכה או קצרה, התנוחות פשוטות או מאתגרות, ורצפי התנוחות מכילים התייחסות לתרגילי עמידה, תרגילי רצפה, או תנוחות הפוכות. בדרך כלל השיעור יתחיל עם “ברכות השמש” לחימום הגוף, ויסתיים במנוחה.

מה ההבדל בין אשטנגה ויניאסה לויניאסה יוגה

למעשה השם המלא של האשטנגה הינו אשטנגה ויניאסה יוגה. האשטנגה היא שיטה כוללת המתוארת בספר עתיק בשם “הסוטרות של פטנג’לי” ומשמעותה “שמונה חוליות” (Eight Limbs), אשטנגה ויניאסה לעומתה מתייחסת לתרגול הפיזי.

כאמור ויניאסה היא רצף של תנוחות בסנכרון עם נשימה מכוונת. האשטנגה היא רצף קבוע של תנוחות שגובש בעיר מייסור שבהודו על ידי הגורו של השיטה – פאטאבי ג’וייס. רוב שיעורי הויניאסה כיום יצאו ממורים אשר למדו עם פאטאבי ג’וייס. אפשר לתאר את הויניאסה כתרגול “פריסטייל” של אשטנגה.

לעומת האשטנגה ויניאסה שהיא סדרה שחוזרת על עצמה ומתרגלים אותה בשיטתיות ובאדיקות לפי אותו הרצף, הויניאסה מתאימה לאנשים שמחפשים אתגר ויצירתיות בתרגול.  לפעמים המורה יתמקד על פיתולים, לפעמים על תנוחות עמידה, ולפעמים על תנוחות הפוכות.

ויניאסה ומדיטציה

בניגוד למדיטציה מסורתית בה המודט יושב בתנוחה סטאטית ומרכז את תודעתו באובייקט כלשהוא כגון הנשימה, נהוג לומר שתרגול ויניאסה הוא “מדיטציה בתנועה”. ההתמקדות ברצף התנוחות ובנשימה עוזרת לשחרר את התודעה מכל ההפרעות שעוברות תדירות לפרקים בראשנו. בסוף השיעור נרגיש את ההבדל לא רק בגופנו אלא גם בשחרור הזמני שהענקנו לתודעה שלנו.

האם ויניאסה יוגה מתאימה למתחילים?

שיעורי ויניאסה יכולים להשתנות מאוד בדרגות הקושי ותלויים בשיעור ובמורה, לרוב השיעורים הם לכל הרמות וחלק מהשיעורים מוגדרים למתחילים או למתקדמים

מתי התחילו לתרגל יוגה ויניאסה?

ויניאסה שהיא התפתחות של אסטנגה ויניאסה, עוצבה לשיטת יוגה בשנת 1948 על ידי פאטבי ג'ויס, ותפסה תאוצה במערב מאז ועד היום

מה ההבדל בין אשטנגה לויניאסה?

ההבדל המהותי והעיקרי בין יוגה אשטנגה לויניאסה הוא בסדרות של התרגול, האשטנגה יותר מסורתית ומקובעת בכך שישנם מספר מצומצם של סדרות תרגול, לעומתה הויניאסה לוקחת את אותם תנועות ותנוחות ומשנה את הרצף , כל מורה יכול למעשה ליצור רצף משלו ומכאן נוצר הגיוון הרב בשיעורי ויניאסה